Image

Kopšana

Zāliena Aerācija

Gaiss ir vitāli svarīgs

Augu saknes uzņem gaisu, tāpēc, biežākais iemesls sporta zālienu vājā augšanā ir tieši augsnes sablīvēšanās un gaisa trūkums augsnē.

Aerācija nozīmē gaisa ievadīšanu augsnē, tāpēc šis ir viens no terminiem, kas rada vislielāko neskaidrību – pēc būtības liels skaits dažādu iekārtu (kam dažādi nosaukumi!) nodrošina gaisa ievadīšanu augsnē – vertkulieri, dziļirdinātāji, šlicētāji, adatu veltņi, korķu aeratori un daudzi citi.

Sporta zālienu kopšanas izpratnē ar aeratoru saprot iekārtu, ka zālienā veido caurumus, ar vai bez auglīgās augsnes koķu izņemšanas.

Image

Aerācijas process būtiski uzlabo gaisa, ūdens, barības vielu pievadīšanu zāliena saknēm, kas savukārt nodrošina daudz spēcīgāku zāliena augšanu. Tāpat ar aerācijas palīdzību var mainīt/uzlabot augsnes sastāvu, uzlabot augsnes struktūru – irdinot augsni arī dziļākos slāņos – tajā iekļūst gaiss, attīstās saknes un zelmenis. Aerācija ir nopietnākais līdzeklis cīņā ar zāliena filcu, ja tas ir biezāks par 1cm – aerācijas rezultātā šis blīvais slānis tiek caurdurts, līdz ar to nodrošinot gaisa un gāzu apmaiņu, normālu mitruma un barības vielu piekļuvi saknēm.

Kā notiek aerācija?

Ar speciālu iekārtu zālienu ‘sadursta’ nepieciešamajā dziļumā, kas var būt pat vairākus desmitus cm dziļi. Tiek izmantojam gan dobtās aeratora tapas, kas izveido caurumus, izņemot ārā augsnes ‘korķus’, gan pildītās tapas, kad augsne vienkārši tiek sacaurumota. Iekārtas ir ļoti dažādas un to izvēle un lietošana prasa izpratni un zināšanas. Atkarībā no situācijas un darbības mērķa nosaka izveidojamo caurumu skaitu uz m2, tapu diametru un citus faktorus. Ja lieto aeratoru ar korķu izraušanu, no zāliena izņemtā masa noteikti jānovāc.

Aerāciju jāveic zāliena aktīvas augšanas fāzē. Zālienam jābūt nopļautam. Aerāciju lietderīgi apvienot ar mēslošanu, vertikulēšanu, smilšošanu un citiem atjaunojošās kopšanas pasākumiem. Par cik aerācijas procesā tiek būtiski palielināta augsnes virsma, kas saskaras ar gaisu, sausā laikā jāparūpējas par iespēju zālienu laistīt gan uzreiz pēc aerācijas gan 1-2 nedēļas pēc tās.

Sazinies ar pieredzējušiem sporta laukumu ekspertiem

Citi ekspertīzes pakalpojumi

Sazinies ar pieredzējušiem sporta laukumu ekspertiem

Sazinies ar mūsu ekspertiem

Paldies! Saņēmām jūsu ziņu!

Nav aizpildīti visi obligātie lauki