

Kopšana
Kā iepazīt savu laukumu?
Dabīgais sporta zāliens ir sarežģīta sistēma
Lai dabīgais sporta zāliens augtu un nodrošinātu no tā gaidāmās īpašības, jāpārzina un jākontrolē 2 būtiskas sastāvdaļas:
- augsne, kurā aug zāliena augi
- zāliena augi – augu virszemes daļas un saknes
Augsnes ir ļoti dažādas – vizuāli tās ir gaišas, tumšas, rupjas, smalkas, akmeņainas, irdenas un blīvas, mitras un sausas utt. Runājot par augsni, speciālisti runā par tās fizikālajām īpašībām: mehāniskais sastāvs(smilts, mālsmilts, smilšmāls, māls, kūdra), ūdens caurlaidība, ūdens ietilpība, gaisa ietilpība, porainība, daļiņu lielums u.c. Tāpat varam runāt par ķīmiskajām īpašībām: barības vielu saturs, augsnes skābums (pH skaitlis) un citām. Speciālists daļēji šīs augsnes īpašības var noteikt vizuāli un ar tausti, taču pilnīgi precīzu ainu var iegūt vien veicot precīzas augsnes analīzes.

Svarīgi, lai augsnē nebūtu akmeņu, lai tā būtu iespējami ūdens caurlaidīga, tajā pat laikā ar spēju saturēt mitrumu un barības vielas. Futbola zālieniem nepiemērotākās ir smagās māla augsnes, jo mitros apsākļos tās nedrenējas un virsmas noturība ir ļoti zema. Sausā laikā virsma kļūst ļoti cieta un blīva. Sporta mērķiem nederēs arī kūdras augsnes, kurās nebūs iespējams nodrošināt virsmas līdzenumu un slodzes noturību.
Lai augi augtu, tiem nepieciešamas barības vielas un ūdens. Šos komponentus augam piegādā saknes. Lai saknes dzīvotu un darbotos, tām nepieciešams gaiss. Tātad, augsnē pietiekamā daudzumā jābūt ūdenim, barības vielām un gaisam, ko nodrošina optimāla augsnes struktūra, kā arī spēcīgai sakņu sistēmai, kas notur augus, nodrošina to izturību lietojot un apgādā ar barības vielām un ūdeni.
Kā es varu iepazīt savu laukumu?
Katrs laukums ir pilnīgi unikāls – atrašanās vieta, saule, vējš, ēna, augsne, gruntsūdeņi, būves metode, lietošanas intensitāte un daudzi citi faktori
Visvienkāršākais veids kā iepazīt sava laukuma uzbūvi un augsni ir veikt rakumus ap 40×40 lielu un vismaz 40cm dziļu, tādējādi iespējams iepazīt augsnes slāņus, to sastāvu, īpašības, sakņu dziļumu (optimāls >15cm). Rakumi jāveic vairākās laukuma vietās, tādējādi iespējams novērtēt laukuma viendabīgumu.
