

Kopšana
Cīņa ar nezālēm sporta laukumā
Nezāles augsnē ir vienmēr!
Jāatceras, ka spēcīgā, labi koptā zālienā nezāles neaug, taču, par cik nekas nav ideāls, agri vai vēlu kāds nevēlams viesis parādās jebkurā zālienā. Populārākās zālienu nezāles ir pienenes, baltais āboliņš, ložņu gundega, ceļmallapas un citas. Šīs visas daudzgadīgās nezāles acīmredzot spēj sadzīvot ar to, ka zāliens tiek regulāri pļauts un intensīvi lietots. No viengadīgām nezālēm lielākās problēmas sagādās Maura skarene (Poa annua)
Visbiežāk nezāles jau mājo augsnē, jo to sēklas ir ļoti dzīvotspējīgas

Nezāļu sēklas spēj augsnē saglabāties daudzus gadus un brīdī, kad apstākļi ir labvēlīgi, strauji augt un cerēt, ka varēs radīt pēcnācējus – jaunas sēklas. Tāpat nezāļu sēklas piegādā vējš, pļaušanas tehnika, ja to izmanto dažādu zālienu pļaušanai un pat sportisti ar apaviem. Tātad, nezāļu sēklas ir augsnē un gaida savu kārtu. Zāliens jākopj tā, lai šī reize nepienāk vai ja pienākusi, ātri tikt ar tām galā.
Kā tikt galā ar nezālēm?
Ja laukumā ir burtiski dažas nezāles, tās var izraut ar rokām, galvenais, tiekot galā ar sakni. Ja nezāļu īpatsvars pārsniedz pieņemamo, tad efektīvākā metode ir lietot ķīmiskus nezāļu iznīcināšanas līdzekļus – herbicīdus. Katram būtu jāsaprot, ka tie lietojami tikai atbilstoši katra preparāta instrukcijā rakstītajam, jāievēro visi darba aizsardzības un higiēnas pasākumi un jāpadomā ne tikai par sevi, bet arī par cilvēkiem, kas var uzturēties zālienā, miglošanu veicot stingri atbilstoši likumdošanai, saskaņojot ar cilvēku kustību zāliena un sporta laukumā kopumā.

Parasti tiek lietoti selektīvas iedarbības herbicīdi, kas neiedarbojas un zāliena zālēm, taču veiksmīgi iznīcina zālienā esošās nezāles. Lai efekts būtu, pareizi jāsagatavo darba šķīdums, ar miglotāju sausā, bezvēja laikā tas jāizsmidzina uz nezāļu lapām, lai tās kļūst slapjas. Noteikti jāraugās, lai lietus nelītu tuvākās 6 stundas. Apstrādes laikā neviens nedrīkst uzturēties laukumā un tā tuvumā, vēlams vienu diennakti pa zālienu nestaigāt. Noteikti jāievēro produkta aprakstā un instrukcijā ieteiktās devas.
Noteikti rūpīgi jāizlasa un strikti jāievēro preparāta lietošanas, darba aizsardzības, higiēnas, uzglabāšanas un utilizācijas nosacījumi!
Pēc dažām dienām nezāles sāks deformēties, vīst. Turpinot zālienu pļaut, laistīt un mēslot, pēc 2-3 nedēļām nezāles būs pazudušas bez pēdām. Atliek nodrošināt, ka zāliens ir spēcīgs, tad nākamā invāzija tiks attālināta


Svarīgi skaidri saprats, ko un kas dara, lai negadītos nepatīkamas situācijas, ka sajaucot preperātus, patvaļīgi palielinot lietošanas devu vai nepareizi veicot apstrādi tiek nodarīts vairāk posta kā labuma.
