Image

Kopšana

Zāliena piesēja

Sēklas materiāls

Ja runājam par zāliena sēklām, tad skaidrs, ka mēs runājam par dažādiem zāliena sēklu maisījumiem, jo veikalā nopērkamās sēklu paciņas, pakas vai maisi ir pildīti ar dažādu zālienzāļu sugu un šķirņu maisījumiem, lai radītu dažādiem lietošanas mērķiem un augšanas (arī kopšanas!) apstākļiem atbilstošāko zālienu. Ideāls zāliens vēl nav radīts, tāpēc, lai iegūtu sporta slodzei atbilstoši zālienu, jāapvieno vairāku graudzāļu sugu pozitīvās īpašības, lai iespējami tuvotos ideālam.

Image

Sporta mērķiem mūsu platuma grādos sēklu maisījumus parasti veido no vismaz divām pamatsugām:

  • Daudzgadīgā (ganību) airene (Lolium perenne) ir ātraudzīga, lietošanas noturīga un agresīva suga. Tās dīgšanas ātrums ir ap 7 dienām. Šī suga ir galvenā intensīvi lietojamu sporta zālienu un atjaunošanas maisījumu sastāvdaļa, savu ātrās dīgšanas priekšrocību dēļ. Šī suga ir ļoti prasīga pēc labas kopšana, mēslošanas – pie lieliskiem apstākļiem tā veido izturīgu, blīvu un glītu zelmeni – visi Eiropas futbola stadioni ir apsēti, par pamatu ņemot šo zāles sugu. Tās trūkums – šī suga nerada pazemes dzinumus un nespēj aizaugt tukšumus.
  • Pļavas skarene (Poa pratensis), ir slodzes noturīga un spējīga atjaunoties pēc izmīdīšanas, kā arī izturīga mūsu ziemās. Šai sugai attīstās pazemes sakneņu dzinumi, tāpēc tā var veiksmīgi aizaugt tukšumus, kas dažādu iemeslu pēc radušies. Tās trūkums ir lēnā dīgšana un attīstība pēc dīgšanas, kas noris ap 4 nedēļas, dodot iespēju citām sugām un nezālēm, kas nesnauž. Šī ir laukumu ierīkošanas sējas pamatsuga, piesējai to izmantot praktiski nav lielas jēgas.

Zemas noslodzes un sliktas kopšanas apstākļos lietderīga varētu būt arī sarkanā auzene (Festuca rubra) – precīzāk tās trīs apakšsugas. Sarkanās auzenes ir sausumizturīgas un sala izturīgas, kas mūsu apstākļos ir svarīgi. Kā mīnusu var minēt vājo slodzes noturību, un lēno dīgšanu (ap 3 nedēļām) un tā vēlu atsāk veģetāciju pavasarī un slikti atjaunojas pēc bojājumiem.

Sporta laukuma atjaunojošā piesēja

Atkarībā no lietošanas un kopšanas intensitātes, klimatiskiem un citiem apstākļiem, taču, kvalitatīvā sporta zālienā ne retāk kā reizi gadā, ir jāveic zāliena atjaunojošā piesēšana. Tā noteikti veicama ar speciālām piesējas iekārtām, kas darbojas ar augsnes ‘perforācijas’ metodi – tātad, augsnes virskārtā tiek radīti daudzi nelieli (līdz 1cm) caurumiņi, kur iekrist sēklai un nodrošinās sēklās daudz labvēlīgākāku mikroklimatu, ātrāku, labāku sadīgšanu un sākotnējo attīstību. Piesēju jāveic vismaz 2 gājienos (virzienos), lai nodrošinātu maksimālu laukuma nosedzi, ideāli, ja tā apvienota ar citiem zāliena kopšanas pasākumiem – aerāciju, vertikulēšanu, smilšošanu, mēslošanu u.c. Atjaunojošajā piesējā, atkarībā no situācijas un piesējas mērķiem, jālieto 20-40g/m2 zāliena sēklas.

EasyGreen ir izstrādājis speciālus 2 dažādu līmeņa Lolium perenne šķirņu maisījumus tieši sporta zālienu atjaunojošajai piesējai.

EasyGreen Sport – vidēja līmeņa laukumiem, EasyGreen Premium Sport – trīs augstākā līmeņa Lolium perenne šķirnes Top līmeņa laukumu atjaunojošai piesējai. Sēklas varēs iegādāties mūsu e veikalā.

Piesēju, līdzīgi kā citus specifiskos kopšanas pasākumus, vēlams kombinēt – ar vertikulēšanu, smilšošanu u.c., atkarībā no laukuma stāvokļa un vajadzībām.

Svarīgi ņemt vērā, ka pēc piesējas jānodrošina iespējami labvēlīgi dīgšanas apstākļi, īpaši mitrums, tāpēc, sausākā laikā laukums jālaista 2 reizes dienā, lai sēklas visu laiku būtu mitras un neiekalstu. Kolīdz zāliena sēklā sācies dīgšanas process, sēklas iekalsāna nozīmē tās bojāeju. Īpāss aprūpes režīms pēc piesējas ir vismaz 2 nedēļas, vai ilgāk, skatities no situācijas.

Sazinies ar pieredzējušiem sporta laukumu ekspertiem

Citi ekspertīzes pakalpojumi

Sazinies ar pieredzējušiem sporta laukumu ekspertiem

Sazinies ar mūsu ekspertiem

Paldies! Saņēmām jūsu ziņu!

Nav aizpildīti visi obligātie lauki