

Kopšana
Zāliena Smilšošana (Topdressing)
Laukuma virsma visu laiku nolietojas
Aktīva spēle, bojājumi zelmenī, velānā un arī augsnes virskārtā ir normāla parādība. Ar laiku laukuma mikroreljefs kļūst nelīdzens un, ja nekas netiek darīts, tas var sākt traucēt spēli – mainās bumbas virziens, var traumēties spēlētāji. Tāpēc zālienu smilšošana ir neiztrūkstoša sporta zālienu uzlabošanas un atjaunošanas sastāvdaļa.
Smilšošana ir neatsverama laukuma virsmas līdzenuma nodrošināšanā un smilšojot var mainīt un uzlabot augsnes sastāvu, lai tas būtu nestspējīgs, ūdens caurlaidīgs un atbilstu noteiktiem fizikāliem parametriem.

Šajā procesā vienlīdz svarīga ir atbilstošas smilts izvēle (granulometriskā atbilstība, ķīmiskā atbilstība, tīrība u.c.), pareizas izkliedēšanas tehnoloģijas izvēle, kā arī atbilstoša izlīdzināšana ar speciālām iekārtām, lai iegūtu cerēto rezultātu. Smilšošana laba līmeņa laukumos ir jāveic vismaz reizi gadā. Pirms smilšošanas rūpīgi jāizvērtē, tieši kāda smilts ir nepieciešama, jo tam ir būtiska nozīme! Jebkura smilts nederēs un var pat kaitēt. Parasti lieto mazgātu, drupinātu, sijātu smilti, svarīgi izpētīt tās granulometriskos datus un to atbilstību vēlamajam rezultātam. Tajā nedrīkst būt svešķermeņi un akmeņi !
Smilšošanu ļoti efektīvi ir apvienot ar citiem zāliena kopšanas pasākumiem – sevišķi aerāciju, dziļirdināšanu, vertikulēšanu, piesēju, mēslošanu. Šādā gadījumā arī smilšošanas mērķis tiks sasniegts daudz efektīvāk. Smilšojot var uzlabot augsnes organiskās vielas saturu, to samazinot, uzlabot augsnes ūdens caurlaidību un nestspēju. Jārēķinās, ka augsnes sastāva uzlabošanai smilšošana būs jāveic vairākkārt t.i. vairāku gadu garumā.
Parasti vienā smilšošanas reizē uz laukuma tiek uznests un iestrādāts 20-40m3 smilts.