Image

Kopšana

Sporta zāliena pļaušana

Zāliena pļaušana ir svarīgākais kopšanas darbs laukumā

Zāliena regulāra pļaušana veicina zāliena cerošanu spēcīgu attīstību visos virzienos, kā rezultātā veidojas blīvs un izturīgs zelmenis ar veselīgu sakņu sistēmu

Image

Pļaušanas pamatprincipi

Sporta zāliena optimāls garums ir ap 3cm – spēles augstums 2.5-3cm (optimāli 2.8cm), starp spēlēm, treniņu procesam 3-4cm.

Pļaušanas augstums un biežums:

  • Atkarībā no zāliena augšanas ātruma (nemērot pēc dienām, bet zāliena garuma),
  • Pļaušanas pamatlikums – nedrīkst nopļaut vairāk par 1/3 daļu no stiebra garuma! Zāliena pamats ir saknes, un virsējā daļa atspoguļo sakņu stāvokli. Jebkurā kritiskā situācijā sakņu augšana apstājas. Nopļaujot vairāk kā 1/3 daļu apstājas sakņu attīstība.
  • Ja gaisa t virs 25grādiem, tad pļauj retāk, paaugstinot pļaušanas augstumu par 1-3cm un dažas reizes var nevākt uz zāliena palikušo zaļo masu, kas izžūst un veido zināmu noēnojumu. Vēlāk noteikti viss liekais jāsavāc.
  • Katrā pļaušanas reizē jāmaina kustības virziens

Ja zāliens dažādu iemeslu dēļ pāraudzis, to, pie iespējamiem laika apstākļiem jāpļauj kaut katru dienu, nepārkāpjot 1/3 likumu, kamēr nonāk pie vēlamā augstuma. Pļaujot pāraugušu zālienu, nopļautā masa noteikti jāsavāc.

Nopļautā savākšana

Regulāri pļaujot zālienu pareizā augstumā un sausos apstākļos, nekas lieks neveidojas. Šādā gadījumā savācēju vajadzētu lietot katru 4-5 pļaušanas reizi, tādējādi savācot arī vecākus ‘atkritumus’. Ja veidojas nopļautās masas ‘kunkuļi’, vai ir citi apstākļi (pļāvums pirms spēles, zied nezāles u.c.), tad noteikti jālieto savācējs. Nopļauto masu var kompostēt, taču tikai, ja tā nesatur nezāļu sēklas (sevišķi Poa annua – Maura skarene!)

Pļaušanas iekārtas

Pļaušana ir svarīgākais zāliena kopšanas darbs, tas ir arī laikietilpīgākais, ja netiek piemeklēta optimāla iekārta.

Sporta laukumos pamatā izmanto rotējošās pļaujmašīnas, taču stadiona līmeņa laukumiem būtu jāizmanto cilindra tipa pļaujmašīnu, kas veido daudz precīzāku, ‘tīrāku’ griezumu, līdz ar to glītāku pļāvumu un aiz pļaušanas elementa esošais rullis veido TV ekrānā vērojamās līnijas.

Pļaujmašīnas izvēle, ekspluatācija:

  • Jābūt regulējamam pļaušanas augstumam;
  • Tai jābūt paredzētai profesionālai slodzei;
  • jāseko līdzi naža asumam (ja nazis ir truls, griezuma vieta ir izteikti negluda, pat bārkstaina, kritiskos gadījumos, sevišķi saulainā laikā zāliens pēc pļaušanas ‘nosirmo’, t.i. visi lapu gali ir sasisti bārkstīs, kas momentāni izkalst); (foto neass Nazis)
  • nazim jābūt taisnam (ja nazis nav taisns, pļaujot veidojas nelīdzenumi – trepe): (foto: par zemu pļauts, bojāta pļaujmašīna)
  • atcerieties – tehnika ir jākopj!

Pļaušana rudenī

Rudenī jāturpina zāliena pļaušana tik ilgi, cik ir pieaugums, pat ja tas ir tikai 1cm. Pieredze rāda, ka atkarībā no laika apstākļiem, pēdējās pļaušanas tiek veiktas pat decembrī. Pēdējā pļaušana jāveic uz sezonā lietoto zemāko augstumu, taču ne zemāk par 2.5cm. Pēc pēdējās pļaušanas laukums jānoecē un visi atkritumi rūpīgi jāsavāc. Dažkārt rudenī augšana it kā apstājas, taču tad iestājoties siltākam laikam atkal atjaunojas, šādā gadījumā jāturpina pļaut. Uzzini vairāk pat EasyGreen rudens kopšanas kompleksu.

Biežākās kļūdas/problēmas pļaušanā

1. Pārāk reti pļauj, atstāj nenovāktu nopļauto masu. Tā var būtiski kaitēt zāliena attīstībai.

2. Nenoregulēta vai bojāta pļaujmašīna – vienā pusē 3,5cm augsts pļāvums, otrā – 1cm. laukums neglīts, zemu pļautā daļa iet bojā.

3. Neasa pļaujmašīna rada zālienā sirmuma efektu – no lapām neasais nazis izsit mīkstos audus, paliek tikai šķiedras, kas uzreiz saulē izkalst un kļūst baltas.

Sazinies ar pieredzējušiem sporta laukumu ekspertiem

Citi ekspertīzes pakalpojumi

Sazinies ar pieredzējušiem sporta laukumu ekspertiem

Sazinies ar mūsu ekspertiem

Paldies! Saņēmām jūsu ziņu!

Nav aizpildīti visi obligātie lauki