

Kopšana
Zāliena ecēšana
Zāliens jāuztur tīrs
Sporta zālieniem sevišķi svarīgi ir regulāri nodrošināt liekās organiskās masas izņemšanu no zelmeņa, kas nodrošina tā tīrību, gaisa brīvu plūsmu un pasargā no organiskās masas, atkritumu un līdz ar to tā saucamā zāliena filca veidošanās.

“Zāliena filcs ir blīva velēnas virskārtā esošā organisko vielu kārta. Tā rodas no dažādiem zāliena atkritumiem – nopļautās masas, atmirušiem augiem, lapām u.c.
Šī masa nespēj pilnībā sadalīties un sadalīšanās stadijā sāk uzkrāties augsnes virspusē, veidojot gaisa un ūdens necaurlaidīgu slāni – zāliena filcu. 1cm zāliena filca spēj uzsūkt 10L ūdens uz 1m2 zāliena! Ja ir izteikts zāliena filcs (>1cm), būtiski tiek traucēta augu sakņu apgāde ar gaisu, barības vielām, ūdeni, pilnvērtīgi nenorit gāzu apmaiņa. Tā rezultātā sakņu augšana pasliktinās, pasliktinās arī zelmeņa stāvoklis un slodzes noturība. Pēc nokrišņiem, neskatoties un labu drenāžu un atbilstošiem augsnes slāņiem, zāliena virskārta ilgi paliek slapja, kas ir ideāls perēklis dažādām nezālēm un slimībām.
Zāliena ecēšana ir vienkāršākais veids zāliena regulārai uzturēšanai kārtībā un organiskās masas izņemšanai. Principā to var salīdzināt ar zāliena spēcīgu nogrābšanu, taču laukuma platība ir tika liela, ka grābšanas ar grābekli ir grūti iedomājama. Ecēšana jāveic ar ‘pļavas’ tipa ecešu, kas ar elastīgiem atsperzariem agresīvi, bet zālienam nekaitīgi ‘izķēmmē’ zelmeni un velēnas virskārtu, paceļot organiskos atkritumus, pie reizes plucinot arī platlapju nezāles. Ar ecešu var zālienu apstrādāt pat reizi 2 nedēļās – tas noteikti nāks par labu zālienam! Īpaši būtiski ir ecēt zālienu pavasarī, kolīdz iespējams uzbraukt uz laukuma, jo tādējādi tiek bremzēta sniega pelējuma un citu sēņu slimību attīstība, zāliena zelmenis tiek attīrīts no ziemas ‘kūlas’. Katru reizi jāmaina ecēšanas virziens, lai zāliens tiktu vienmērīgi iztīrīts un ķemmēts. Svarīgi zālienu ecēt arī īsi pirms ziemas, lai uz ziemu zelmenī nesaglabātos organiskie atkritumi, kas nav vēlami zāliena pārziemošanai. Pēc ecēšanas viss liekais no laukuma jānovāc.
Atkarībā no pieejamās tehnikas, var izvēlēties ecešas izmēru un ražību.
Eceša pie zāliena traktoriņa.
EasyGreen lieto 6m platu zāliena ecešu – darbs rit raiti un ātri.
Organisko masu var savākt arī vertikulējot, taču ecēšana ir zālienam mazāk traumatisks pasākums.