Image

Kopšana

Zāliena laistīšana

Ūdens nozīme zālienā

Pareiza un laicīga zāliena laistīšana ir ļoti svarīgs zāliena kopšanas aspekts.

Ūdens ir augu dzīvotspēju nodrošinošs faktors, pie tam, ūdens kalpo arī kā izšķīdušo barības vielu piegādātājs zāliena augiem.

Image

Zāliena ūdens patēriņš, atkarībā no gaisa t˚, iztvaikošanas, zāliena sugām, būves metodes un citiem aspektiem, svārstās no 1-5 L/m2 dienā. Gadā zāliens patērē ap 400 – 500 l/m2, taču dažādu faktoru dēļ šis lielums var būtiski svārstīties!

Futbola laukuma optimālai laistīšanai ir nepieciešama iebūvējama automātiska laistīšanas sistēma, kas salīdzinoši īsā laikā spēj nodrošināt liela ūdens apjoma vienmērīgu izkliedi visa laukuma platībā. Sevišķi svarīgi tas ir ilgstoša sausuma apstākļos vai pēc mēslošanām un citām kopšanas darbībām, kad nepieciešams īsā laikā noliet visu laukumu. Šādu sistēmu var programmēt un ērti vadīt attālināti no viedierīcēm, tāpēc laistīšanu var veikt tam vispiemērotākajā diennakts laikā – agri no rīta, ko citādi praktiski neiespējami īstenot.

Ja nav automātiskā sistēma, alternatīvs risinājums laukumā izvietoti pieslēgšanās punkti, kam pieslēdz dārza šļūtenes un dārza laistītājus. Šis risinājums ir darbietilpīgs un nepraktisks, īsā laikā apliet laukumu nav iespējams, arī vienmērīgums ir apšaubāms, taču arī tas ir labāk kā zāliens bez ūdens.


Kā laistīt zālienu?

Zāliena laistīšanas pamatlikums – reti, bet pamatīgi.

Ļoti grūti noteikt, cik bieži jālaista zālienu. Tas atkarīgs no pārāk daudziem aspektiem. Paaugstinoties gaisa temperatūrai, laistīšanas intervāls samazinās.
Vienā laistīšanas reizē uz 1 m2 vajadzīgi aptuveni 10-40 litri ūdens (jāņem vērā ierobežojošie faktori, piemēram, zāliena filca esamība, augsnes mehāniskais sastāvs u.c.), ar aprēķinu, ka zāliens tiek samitrināts vismaz 10, vēlams 15-20cm dziļi – visā sakņu dziļumā. Ja regulāri tiks mitrināta tikai augsnes virskārta, arī zāliena saknes netieksies dziļumā un zelmenis būs jūtīgs pat pret nelieliem sausuma viļņiem.

Kā noteikt, vai zāliens ir apliets:

  • Iedarbina laistāmo ierīci
  • Uzņem laiku piem. 20 minūtes;
  • dažas minūtes pēc laistīšanas ar lāpstu zālienā izrok lāpstas platuma četrstūri, akurāti izceļot velēnu ar visu augsni;
  • izmēra, cik dziļi ir samitrināta augsne. Nepieciešamais mitruma dziļums vismaz 15 cm.
  • Ja dziļums nepietiekams – lej vēl, kamēr sasniedz 15cm dziļumu.
  • Nav nepieciešams mitrināt augsni dziļāk par 15cm

Šāds eksperiments jāveic vienu reizi – pēc tam būs zināms, cik ilgi jālaista. Automātisko sistēmu gadījumos noteikti jāvēro zāliens no tribīnēm vai kāda cita augstāka punkta – lieliski varēs redzēt vietas, kas netiek aplietas pietiekami.

Kad laistīt?

Pareizākais laistīšanas laiks ir agrs rīts – ap saullēktu.

Šādi zāliens saņem optimālu mitrumu, taču jaunā diena ātri nožāvē lapas un velēnas virskārtu, kas samazina dažādu slimību risku un neveicina tādu nezāļu attīstību, kam sekla sakņu sistēma. Tomēr tas nenozīmē, ka laistīšana dienas laikā zālienam kā īpaši kaitē. Vien ekonomisks trūkums – laistot saulainā laikā iztvaiko līdz pat 90% laistāmā ūdens. Ekstrēma sausuma un karstuma gadījumos (virs 30grādiem) iesakāms zāliena dzesēt – pusdienlaikā apm.5 minūtēm ieslēdzot laistītājus, tādējādi dzesējot pašu zelmeni.


Kā noteikt, vai zāliens jālaista?

Ejot pa normālu zālienu, pēdu vietās zāles stiebri ātri paceļas un pēdas izzūd īsā brīdī (protams, ja zāliens ir normāla garuma!). Skaidri simptomi, ja zālienam trūkst ūdens:

  • vietām zāliens kļūst zilganpelēks (vēlams uzreiz laistīt);
  • uzkāpjot uz zāliena, pēdu vietās zāliens nepaceļas, pat paliek baltas pēdas (tik tālu aizlaist nedrīkst!)
Image

Sazinies ar pieredzējušiem sporta laukumu ekspertiem

Citi ekspertīzes pakalpojumi

Sazinies ar pieredzējušiem sporta laukumu ekspertiem

Sazinies ar mūsu ekspertiem

Paldies! Saņēmām jūsu ziņu!

Nav aizpildīti visi obligātie lauki