Image

Ekspertīze

Būvniecība

FK Jelgava jauna dabīgā zāliena seguma laukuma plānošana un izbūve

Laukuma mērķu noteikšana, atrašanās vieta, pamatnes stāvoklis pirms būvdarbiem, vertikālās atzīmes, gruntsūdeņi, mitruma režīms, pieejamās komunikācijas un daudz citi faktori ir ļoti nozīmīgi, lai veiksmīgi plānotu/realizētu jauna laukuma būvniecību.

Futbola klubs Jelgava veido savu bāzi Jelgavas pilsētā, kur plānota vairāku dāžadas nozīmes un segumu laukumu izbūve. Kā pirmie tika plānoti un izbūvēti 2 laukumi – viens mākslīgā seguma un viens dabīgā zāliena laukums. Sporta bāze tika veidota pilnīgi no nulles – tukšs laukums, kurā gadiem gāzti pilsētas būvniecības projektos atgūtie materiāli – grunts, ceļu demontāžas un būvniecības atkritumi – dažādi grunts un citu materiālu sajaukumi u.c.

ImagePirms / PēcImage

Futbola klubs definēja laukuma mērķi – FK Jelgava kluba sistēmas komandu treniņu laukums. Lietojams visu sezonu, iespējami intensīvi. Tika definēts noteikti izbūvēt automātisku laistīšanas sistēmu. Par cik, kluba bāze balstās uz privātām invetsīcijām, optimāla kvalitātes / cenas attiecība bija ļoti nozīmīga. Tāpēc FK Jelgava menedžments uzrunāja EasyGreen, lai mēs izstrādātu risinājumus oprimālas kvalitātes laukuma iegūšanai, iespējami efektīvi un ekonomiski.

Mūsu fokusā bija rūpīga situācijas izpēte, balstoties uz tās rezultātiem tapa rīcības plāns un tehniskie risinājumi laukuma būvei, ko Pasutītājs akceptēja un, kas kopīgiem spēkiem tika realizēta

Mūsu izstrādātā laukuma būves stratēģija bija sekojoša:

 • iespējami lielā apjomā izmantot būvlaukumā esošos materiālus, kam bija drīzāk atkritumu vai utilizācijas vērtība (to aizvākšana būtu finansu ietilpīga!)
 • izbūvēt laistīšanas sistēmu, kas darbotos automātiski un būtu vadāma attālināti, kā telefona aplikācija;
 • pagaidām neizbūvēt drenāžas sistēmu, lai laukums pārlieku ātri nenožūtu un tiktu ekonomēts laistāmais ūdens;
 • no esošajiem būvgružiem veidot laukuma pamatnes slāni, tos planējot, izlasot lielākā izmēra būvgružus (ielu apmales, akmeņus, ķieģeļus), jo svešķermeņu klātbūtne nākotnē var apgrūtināt laukuma kopšanu (dziļirdināšanu, drenāžas iebūvi u.c.). Pamatnē palika ļoti daudz dažāda izmēra atkritumu.
 • Pamatne jau tika planēta ar ‘klēts jumta’ profilu, veidojot vienmērīgus kritumus uz visām pusēm 0.8% apjomā;
 • Laukuma auglīgais slānis jāveido iespējami kvalitatīvs, iespējami izmantojot pieejamos materiālus, taču, lai tas pilnībā atbilstu normāla līmeņa zāliena prasībām un būtu ilgtermiņā derīgs (bez svešķermeņiem, kas lielāki par 3cm u.c. prasības). Tika šķirots esošais materiāls, veiktas daudzas materiālu fizikālās analīzes, piegādāti un vienmērīgi iejaukti augsnes sastāvu uzlabojoši materiāli – kopumā vairāk kā 3 dažādas komponentes.
 • Laukuma auglīgais slānis jāplanē identiski pamatnei, ar ‘klēts jumta’ profilu, planēšanas kļūda, saskaņā ar DIN 18 035 standartu nedrīkst būt lielāka par +/- 2 cm no plānotās atzīmes! Tā biezums jābūt 13cm.
 • Veidojot auglīgo slāni, tika noņemtas daudzas augsnes ķīmiskās analīzes, lai pielāgotu augsnes receptūru;
 • Par cik treniņu laukums bija jāsāk lietot iespējami drīz, tika pieņemts lēmums lietot paklājzāliena tehnoloģiju – atved un ieklāj gatavu zālienu, lai var spēlēt jau 2 nedēļas pēc zāliena ierīkošanas. Sēta zāliena gadījumā ātrākais lietošanas sākums būtu pēc 3 mēnešiem.
 • EasyGreen eksperti konsultēja par nepieciešamo/ minimālo tehnikas parku laukuma veiksmīgai uzturēšanai;
 • EasyGreen eksperti apmācīja un joprojām konsultē laukuma kopšanas personālu ikdienas kopšanas jautājumus;

Rezultātā, ciešā sadarbībā ar Pasūtītāju rudenī tapa laukuma pamatne – planēšana, lāzerplanēšana (EasyGreen), tika iebūvēta laistīšanas sistēma, pavasarī, kad laukums pa ziemu bija nosēdies, EasyGreen veica atkārtotu lāzerplanēšanu, auglīgā slāņa uzlabošanu ar piedevām; mēslošanu, piegādāja EasyGreen paklājzālienu, ieklājot to 10dienu laikā un laukums pēc neilga laika tika nodots sportistu un laukuma kopēju rīcībā.

EasyGreen ekspertu iesaistes rezultātā Pasūtītājs ietaupīja daudzus desmitus tūkstošu, ko būtu maksājusi būvgružu utilizācija un pilnīgi jauna auglīgā slāņa izveide.

ImagePirms / PēcImage 08.06.2018.25.06.2018.

Laukums veiksmīgi funkcionē jau kopš 2018.gada vasaras, panesot ļoti intensīvu slodzi. Rezultāti ir ļoti labi, taču, lietavu periodos nav pietiekama grunts caurlaidība, tāpēc laukuma virsma reizēm ir pārmitra. To plānots risināt, iebūvējot drenāžas sistēmu.

Fotogrāfijās un video var redzēt, ka izmantojām paklājzālienu ar rullīšu platumu 40cm, kas paildzina iebūves laiku un ir daudz vairāk ‘šuves’, kas rada virsmas nelīdzenumu un vajadzīgs ilgāks laiks zāliena sagatavošanai lietošanai treniņiem un spēlēm. No 2020.gada EasyGreen piedāvā BIG ROLL paklājzālienu, kas ir 1.2m plats, ieklājams būtiski ātrāk un arī būtiski ātrāk spēlējams!

Uzziniet vairāk par jauna laukuma plānošanu šeit

Sazinies ar pieredzējušiem sporta laukumu ekspertiem

Citi situāciju apraksti

Sazinies ar pieredzējušiem sporta laukumu ekspertiem

Sazinies ar mūsu ekspertiem

Paldies! Saņēmām jūsu ziņu!

Nav aizpildīti visi obligātie lauki